Projekt koncepcyjny zakłada nadbudowę i przebudowę istniejącego budynku oraz dobudowanie do niego nowej zabudowy. Wizualnie, projektowaną zabudowę podzielono na dwie części. Pierwszą część stanowi istniejący budynek wraz z nadbudową, drugą – nowoprojektowany budynek połączony wizualnie z projektowaną obok inwestycją Grochowska 230.
W celu właściwego wyeksponowania istniejącego budynku, zastosowano następujące zabiegi architektoniczne:
Druga część to nowoprojektowany budynek o 6 kondygnacjach nadziemnych. Parter przewidziano na usługi, na piętrach 1-5 znajdą się lokale mieszkalne, na dachu projektuje się tarasy dla mieszkańców.
Ogólną ideą Inwestora i Projektanta było potraktowanie z należytym szacunkiem budynku dawnej Piekarni Rajcherta, oraz przywrócenie mu pierwotnej funkcji i ponowne otwarcie dla mieszkańców. Zdając sobie sprawę z pewnej archaiczności zastosowanych oryginalnie rozwiązań starano się w możliwie powściągliwy, ale efektywny sposób przywrócić go do pełni możliwości funkcjonalnych charakterystycznych dla czasów współczesnych.
Dzięki nadbudowie staje się on częścią tkanki miejskiej śródmieścia, a dzięki ulokowaniu w nim usług i wprowadzeniu nowych witryn odradza się w nim zapomniana już funkcja handlowa. Zachowanie elewacji zewnętrznych oraz wyeksponowanie ich kluczowych fragmentów, w tym blizny po odcisku artyleryjskim sprawi, że budynek nie straci swojej tożsamości, ale stanie się przywróconym do życia świadkiem historii miejsca.