TETRA PAK Olsztyn

Zadaniem projektowym był budynek biurowo produkcyjny mający stanowić nową siedzibę oraz fabrykę firmy Obram wchodzącej w skład koncernu TETRA PAK ogólnoświatowego lidera w produkcji opakowań żywności. Koncern ten zainwestował przeszło 25 milionów euro w zakup przedsiębiorstwa Obram, budowę nowego obiektu oraz uruchomienie najnowocześniejszej na świecie linii produkcyjnej wytwarzającej urządzenia dla branży serowarskiej.

Na lokalizację nowej siedziby wybrano działkę w pod olsztyńskim Tomaszkowie, przy nowopowstałym węźle autostradowym. Umiejscowienie obiektu na szczycie wzniesienia podkreśla jego rangę, walory architektoniczne oraz daje użytkownikom możliwość cieszenia się pięknem lokalnego krajobrazu. Z okien części biurowej rozciągają się widoki na okoliczne lasy i jezioro.

Obiekt wyróżnia się na tle innych tego typu realizacji wysoką jakością użytych materiałów, ciekawym rozwiązaniem przestrzeni wejścia. Na uwagę zasługuje też nietypowe, potraktowanie elewacji części biurowej. Na fasadach zastosowano rzadko spotykany system zewnętrznych żaluzji poziomy ujętych w pionowe ramy i obracających się w względem pionowej osi. Takie rozwiązanie nie tylko podnosi estetykę budynku, nadaje mu wyjątkowego charakteru, ale spełnia też funkcje regulatora termicznego. Latem, kiedy słońce jest wysoko, żaluzje zacieniają okna chroniąc wnętrze przed przegrzewaniem. Zimą mamy możliwość obrócenia żaluzji i dodania do bilansu energetycznego zysków z pozyskanej energii słonecznej.

Zastosowanie dużej ilości metalu na elewacji podkreśla profil działalności przedsiębiorstwa, zajmującego się głownie wysokoprocesową obróbką stali nierdzewnej.

Zgodnie z polityką firmy TETRA PAK obiekt wykonano w całości z materiałów trwałych zachowujących swoją estetykę przez lata użytkowania. Na elewacjach części biurowej zastosowano panele włókno cementowe, szkło i aluminium. Wejście podkreślone jest małym dziedzińcem prowadzącym do przestronnego i dobrze doświetlonego holu. Wyraźny i czytelny jest podział na strefy; biurową, socjalną i produkcyjną.

W trakcie procesu projektowego bardzo duży nacisk położono na utrzymanie założonego budżetu realizacyjnego. Zespołowi projektowemu udało się osiągnąć założony cel bez rezygnacji z kluczowych dla estetyki i walorów użytkowych elementów.

Budynek uzyskał bardzo dobry wynik w certyfikacji BREAM IN USE.